Wales at 2018 Commonwealth Games


Wales is a country that is part of the United Kingdom and the island of Great Britain. Cardiff is the capital and the largest city of Wales.

Athletes from Wales will compete in the 2018 Commonwealth Games which is scheduled to take place in the Gold Coast, Australia from 4 to 15 April 2018.

Wales has been taking part in the Commonwealth Games since 1930 Commonwealth Games and so far have participated in 20 commonwealth games.

So far Wales has managed to win 57 Gold, 86 Silver and 127 Bronze medals in Commonwealth games.

Wales at 2018 Commonwealth Games

I am sure people of Wales would be eager to know about Athletes / Participants taking part in 2018 Commonwealth Games.

Wales Athletes Participating in 2018 Commonwealth Games :

214 athletes from Wales will take part in 16 sports events at 2018 Commonwealth Games.

Athletics –

Men

Track & road events –

  • James Ledger – 100 m (T12)
  • Rhys Jones – 100 m (T38)
  • Morgan Jones – 100 m (T47)
  • Rowan Axe – 1500 m
  • Tom Marshall – 1500 m
  • David Omoregie – 110 m hurdles
  • Dai Greene – 400 m hurdles
  • Jonathan Hopkins – 3000 m steeplechase
  • Ieuan Thomas – 3000 m steeplechase
  • Andrew Davies – Marathon
  • Josh Griffiths – Marathon

Field events –

  • Osian Jones – Hammer throw
  • Ben Gregory – Decathlon
  • Curtis Mathews – Decathlon

Women

Track & road events –

  • Olivia Breen – 100 m (T38)
  • Melissa Courtney – 1500 m, 5000 m
  • Jennifer-Louise Nesbitt – 10000 m
  • Caryl Granville – 100 m hurdles, 400 m hurdles
  • Caryl Jones – Marathon
  • Elinor Kirk – Marathon
  • Bethan Davies – 20 km walk
  • Heather Lewis – 20 km walk

Field events

  • Sally Peake – Pole vault
  • Rebecca Chapman – Long jump
  • Olivia Breen – Long jump (T38)
  • Carys Parry – Hammer throw
  • Hollie Arnold – Javelin throw (F46)

Boxing –

Men

  • Michael McDonagh – 60 kg
  • William Edwards – 64 kg
  • Kyran Jones – 75 kg
  • Sammy Lee – 81 kg

Women

  • Lynsey Holdaway – 48 kg
  • Rosie Eccles – 69 kg
  • Lauren Price – 75 kg

Cycling –

Road Cycling –

Men

  • Samuel Harrison – Road race
  • Dylan Kerfoot-Robson – Road race
  • Peter Kibble – Road race
  • Jon Mould – Road race
  • Daniel Pearson – Road race
  • Luke Rowe – Road race
  • Samuel Harrison – Time trial
  • Peter Kibble – Time trial
  • Luke Rowe – Time trial

Women

  • Elinor Barker – Road race
  • Megan Barker – Road race
  • Hayley Jones – Road race
  • Dani King – Road race
  • Manon Lloyd – Road race
  • Jessica Roberts – Road race

Track

  • Lewis Oliva – Men’s sprint
  • James Ball, Peter Mitchell (pilot) – Men’s tandem sprint B
  • Eleanor Coster – Women’s sprint
  • Rachel James – Women’s sprint
  • Eleanor Coster, Rachel James – Women’s team sprint
  • Lewis Oliva – Men’s keirin
  • Eleanor Coster – Women’s keirin
  • Rachel James – Women’s keirin
  • Samuel Harrison – Men’s time trial
  • Lewis Oliva – Men’s time trial
  • Ethan Vernon – Men’s time trial
  • James Ball, Peter Mitchell (pilot) – Men’s tandem time trial B
  • Eleanor Coster – Women’s time trial
  • Rachel James – Women’s time trial
  • Samuel Harrison – Men’s pursuit
  • Ethan Vernon – Men’s pursuit
  • Rhys Britton, Samuel Harrison, Joe Holt, Zachery May, Ethan Vernon – Men’s team pursuit
  • Elinor Barker – Women’s pursuit
  • Megan Barker – Women’s pursuit
  • Ciara Horne – Women’s pursuit
  • Megan Barker, Ciara Horne, Hayley Jones, Manon Lloyd, Jessica Roberts – Women’s team pursuit
  • Rhys Britton – Men’s point race
  • Samuel Harrison – Men’s point race
  • Jon Mould – Men’s point race
  • Elinor Barker – Women’s points race
  • Dani King – Women’s points race
  • Jessica Roberts – Women’s points race
  • Rhys Britton – Men’s scratch race
  • Joe Holt – Men’s scratch race
  • Jon Mould – Men’s scratch race
  • Elinor Barker – Women’s scratch race
  • Dani King – Women’s scratch race
  • Manon Lloyd – Women’s scratch race

Mountain bike Cycling –

  • Dylan Kerfoot-Robson – Men’s cross-country

Diving –

Men

  • Aidan Heslop – 3 m springboard, 10 m platform

Gymnastics –

Artistic –

Men

  • Joshua Cook, Jac Davies, Benjamin Eyre, Iwan Mepham, Clinton Purnell – Team Event

Women

  • Latalia Bevan, Holly Jones, Maisie Methuen, Jolie Ruckley, Emily Thomas – Team Event

Rhythmic –

Women –

  • Laura Halford, Abigail Hanford, Gemma Frizelle – Team Event

Field Hockey –

Wales qualified both men’s and women’s teams.

Men’s Tournament Roster –

Lewis Prosser, Luke Hawker, David Kettle, James Fortnam, Jacob Draper, Dale Hutchinson, Rhys Gowman, Daniel Kyriakides, James Kyriakides, Alf Dinnie, Ben Francis, Gareth Furlong, Hywel Jones, Rupert Shipperley, Jonny Gooch, Steve Kelly, Owain Dolan Gray, James Carson

Women’s Tournament Roster –

Leah Wilkinson, Sian French, Rose Thomas, Ella Jackson, Julie Whiting, Natasha Marke-Jones, Sophie Clayton, Sarah Jones, Lisa Daley, Phoebe Richards, Tina Evans, Dannielle Jordan, Eloise Laity, Beth Bingham, Izzie Howell, Delyth Thomas, Xenna Hughes, Jo Westwood

Lawn Bowls –

Men

  • Daniel Salmon – Singles
  • Daniel Salmon, Marc Wyatt – Pairs
  • Steve Harris, Ross Owen, Jonathan Tomlinson – Triples
  • Steve Harris, Ross Owen, Jonathan Tomlinson, Marc Wyatt – Fours

Women

  • Laura Daniels – Singles
  • Laura Daniels, Jess Sims – Pairs
  • Anwen Butten, Caroline Taylor, Emma Woodcock – Triples
  • Anwen Butten, Jess Sims, Caroline Taylor, Emma Woodcock – Fours

Para-sport

  • Gilbert Miles (directed by Byron John), Julie Thomas (directed by John Wilson) – Pairs
  • Jonathan Hubbard, Raymond Lillycrop, Pauline Wilson – Triples

Netball –

Wales qualified a netball team.

Roster –

Fern Davies, Suzy Drane, Bethan Dyke, Kyra Jones, Nia Jones, Chelsea Lewis, Sarah Llewelyn, Kelly Morgan, Cara Lea Moseley, Georgia Rowe, Leila Thomas, Amanda Varey

Rugby Sevens –

Wales qualified a team of 12 men and 12 women athletes..

Men’s Tournament Roster –

Luke Treharne, Ethan Davies, Morgan Williams, James Benjamin, Angus O’Brien, Adam Thomas, Luke Morgan, Justin Tipuric, Owen Jenkins, Hallam Amos, Benjamin Roach, Tom Williams

Women’s Tournament Roster –

Alisha Butchers, Elinor Snowsill, Gemma Rowland, Hannah Jones, Jasmine Joyce, Kayleigh Powell, Laurie Harries, Philippa Tuttiett, Shona Powell-Hughes, Sian Williams, Sinead Breeze, Sioned Harries

Shooting –

Men

  • Craig Auden – 10 metre air pistol
  • Michael Bamsey – 50 metre rifle 3 positions, 50 metre rifle prone, 10 metre air rifle
  • Jonathan Davis – Trap
  • Ben Llewellin – Skeet
  • David Phelps – 50 metre rifle prone
  • Michael Wixey – Trap

Women

  • Sian Corish – 50 metre rifle 3 positions, 10 metre air rifle
  • Coral Kennerley – 10 metre air pistol
  • Sarah Wixey – Trap

Open

  • Gareth Morris – Queen’s prize individual
  • Chris Watson – Queen’s prize individual
  • Gareth Morris – Queen’s prize pairs
  • Chris Watson – Queen’s prize pairs

Squash –

Singles

  • Joel Makin – Men’s singles
  • Peter Creed – Men’s singles
  • Tesni Evans – Women’s singles
  • Deon Saffery – Women’s singles

Doubles

  • Peter Creed, Joel Makin – Men’s doubles
  • Tesni Evans, Deon Saffery – Women’s doubles
  • Tesni Evans, Peter Creed – Mixed doubles

Swimming –

Men

  • Calum Jarvis – 100 m freestyle, 200 m freestyle
  • Alex Rosser – 200 m freestyle S14
  • Jack Thomas – 200 m freestyle S14
  • Daniel Jervis – 400 m freestyle, 1500 m freestyle
  • Xavier Castelli – 50 m backstroke, 100 m backstroke, 200 m backstroke
  • Calum Jarvis – 100 m butterfly
  • Xavier Castelli – 200 m individual medley

Women

  • Kathryn Greenslade – 100 m freestyle
  • Jazmin Carlin – 200 m freestyle
  • Kathryn Greenslade – 200 m freestyle
  • Ellena Jones – 200 m freestyle
  • Jazmin Carlin – 400 m freestyle
  • Ellena Jones – 400 m freestyle
  • Kathryn Greenslade – 400 m freestyle
  • Jazmin Carlin – 800 m freestyle
  • Ellena Jones – 800 m freestyle
  • Georgia Davies – 50 m backstroke
  • Harriet West – 50 m backstroke
  • Georgia Davies – 100 m backstroke
  • Harriet West – 100 m backstroke
  • Kathryn Greenslade – 200 m backstroke
  • Beth Sloan – 50 m breaststroke
  • Chloe Tutton – 50 m breaststroke
  • Beth Sloan – 100 m breaststroke
  • Chloe Tutton – 100 m breaststroke
  • Beth Sloan – 200 m breaststroke
  • Chloe Tutton – 200 m breaststroke
  • Harriet Jones – 50 m butterfly
  • Alys Thomas – 50 m butterfly
  • Harriet West – 50 m butterfly
  • Harriet Jones – 100 m butterfly
  • Alys Thomas – 100 m butterfly
  • Harriet West – 100 m butterfly
  • Harriet Jones – 200 m butterfly
  • Alys Thomas – 200 m butterfly

Table Tennis –

Singles

  • Charlotte Carey – Women’s singles
  • Anna Hursey – Women’s singles
  • Chloe Thomas – Women’s singles

Doubles

  • Charlotte Carey, Chloe Thomas – Women’s doubles

Team

  • Charlotte Carey, Anna Hursey, Chloe Thomas – Women’s team

Para-sport

  • Joshua Stacey – Men’s TT6–10

Triathlon –

Individual

  • Iestyn Harrett – Men’s Event
  • Chris Silver – Men’s Event
  • Olivia Mathias – Women’s Event
  • Non Stanford – Women’s Event

Weightlifting / Powerifting –

Men

  • Seth Casidsid – 56 kg
  • Gareth Evans – 69 kg
  • Harry Misangyi – 85 kg
  • Joshua Parry – 94 kg
  • Jordan Sakkas – 105 kg
  • Rhodri West – +105 kg

Women

  • Hannah Powell – 48 kg
  • Catrin Jones – 53 kg
  • Christie Williams – 58 kg
  • Holly Knowles – 63 kg
  • Faye Pittman – 69 kg
  • Laura Hughes – 75 kg
  • Tayla Howe – 90 kg

Powerlifting

  • Nathan Stephens – Men’s lightweight
  • Sean Gaffney – Men’s heavyweight
  • Nerys Pearce – Women’s heavyweight

Wrestling –

  • Kane Charig – Men’s freestyle 65 kg
  • Curtis Dodge – Men’s freestyle 74 kg

Live Broadcast, Live Streaming of 2018 Commonwealth Games in Wales :

In Wales, Live Streaming of Commonwealth Games 2018 will be available on gc2018.com while Live Broadcast of the Event in Wales will most likely be available on BBC, ITV, etc. TV Channels.