South Africa at 2018 Commonwealth Games


South Africa is the southernmost sovereign state in Africa. The capital of this country is Pretoria.

Athletes from South Africa will compete in the 2018 Commonwealth Games which is scheduled to take place in the Gold Coast, Australia from 4 to 15 April 2018.

South Africa has been taking part in the Commonwealth Games since 1930 Commonwealth Games and so far have participated in 12 commonwealth games.

So far South Africa has managed to win 117 Gold, 112 Silver and 123 Bronze medals in Commonwealth games.

South Africa at 2018 Commonwealth Games

I am sure people of South Africa would be eager to know about Athletes / Participants taking part in 2018 Commonwealth Games.

South Africa Athletes Participating in 2018 Commonwealth Games :

12 athletes from South Africa will take part in 3 sports events at 2018 Commonwealth Games.

Athletics –

Men

Track & road events –

  • Henricho Bruintjies – 100 m
  • Akani Simbine – 100 m
  • Hilton Langenhoven – 100 m T12
  • Ndodomzi Ntutu – 100 m T12
  • Dyan Buis – 100 m T38
  • Charl du Toit – 100 m T38
  • Union Sekailwe – 100 m T38
  • Anaso Jobodwana – 200 m
  • Clarence Munyai – 200 m
  • Stephen Mokoka – 10000 m
  • Antonio Alkana – 110 m hurdles
  • Constant Pretorius – 400 m hurdles
  • L.J. van Zyl – 400 m hurdles
  • Antonio Alkana, Henricho Bruintjies, Emile Erasmus, Anaso Jobodwana, Clarence Munyai, Akani Simbine – 4 × 100 m
  • Lebogang Shange – 20 km walk
  • Wayne Snyman – 20 km walk

Field events –

  • Luvo Manyonga – Long jump
  • Ruswahl Samaai – Long jump
  • Breyton Poole – High jump
  • Orazio Cremona – Shot put
  • Reinhardt Hamman – Shot put F38
  • Juanre Jenkinson – Shot put F38
  • Phil-Mar Janse van Rensburg – Javelin throw
  • Tshepang Makhethe – Hammer throw

Women –

Track & road events –

  • Carina Horn – 100 m
  • Caster Semenya – 800 m, 1500 m
  • Wanda Nel – 400 m hurdles

Field events –

  • Juanelie Meijer – Long jump T38
  • Sunette Viljoen – Javelin throw

Badminton –

Singles

  • Cameron Coetzer – Men’s singles
  • Prakash Vijayanath – Men’s singles
  • Bongani von Bodenstein – Men’s singles
  • Michelle Butler-Emmett – Women’s singles
  • Elsie De Villiers – Women’s singles
  • Johanita Scholtz – Women’s singles

Doubles

  • Cameron Coetzer, Prakash Vijayanath – Men’s doubles
  • Michelle Butler-Emmett, Elsie De Villiers – Women’s doubles
  • Michelle Butler-Emmett, Cameron Coetzer – Mixed doubles
  • Elsie De Villiers, Bongani von Bodenstein – Mixed doubles
  • Johanita Scholtz, Prakash Vijayanath – Mixed doubles

Team

  • Michelle Butler-Emmett, Cameron Coetzer, Elsie De Villiers, Johanita Scholtz, Prakash Vijayanath, Bongani von Bodenstein – Mixed team

Boxing –

Men

  • Siyabulela Mphongoshi – 49 kg
  • Sinethemba Blom – 64 kg

Cycling –

Road Cycling –

Men

  • Brendon Davids – Road race
  • Nicholas Dlamini – Road race
  • Clint Hendricks – Road race
  • Nolan Hoffmann – Road race
  • Bradley Potgieter – Road race
  • Brendon Davids – Time trial
  • Nicholas Dlamini – Time trial

Track Cycling –

  • Gert Fouche – Men’s pursuit
  • Gert Fouche, Nolan Hoffmann, David Maree, Steven van Heerden, Joshua van Wyk – Men’s team pursuit
  • Charlene Du Preez – Women’s pursuit
  • Danielle van Niekerk, Elfriede Wolfaardt, Ilze Bole, Charlene Du Preez, Adelia Reyneke, Danielle van Niekerk, Elfriede Wolfaardt – Women’s team pursuit
  • Nolan Hoffmann – Men’s point race
  • David Maree – Men’s point race
  • Steven van Heerden – Men’s point race
  • Scratch race – Men’s point race
  • Nolan Hoffmann – Men’s scratch race
  • David Maree – Men’s scratch race
  • Joshua van Wyk – Men’s scratch race

Mountain bike

  • Alan Hatherly – Men’s cross-country
  • Cherie Redecker – Women’s cross-country
  • Mariske Strauss – Women’s cross-country

Diving –

Women

  • Micaela Bouter – 1 m springboard
  • Nicole Gillis – 1 m springboard
  • Julia Vincent – 1 m springboard
  • Micaela Bouter – 3 m springboard
  • Nicole Gillis – 3 m springboard
  • Julia Vincent – 3 m springboard
  • Micaela Bouter, Nicole Gillis – 3 m synchronised springboard

Gymnastics –

Artistic –

Women

  • Claudia Cummins
  • Naveen Daries

Rhythmic –

Women

  • Grace Legote
  • Chris-Marie van Wyk

Field Hockey –

Both the men and women Hockey teams has qualified for the games.

Men’s Roster –

Daniel Bell, Abdud-Dayaan Cassiem, Ryan Crowe, Tyson Dlungwana, Tim Drummond, Jethro Eustice, Gowan Jones, Ryan Julius, Gareth Heyns, Keenan Horne, Tevin Kok, Lonwabo Mvimbi, Siyavuya Nolutshungu, Nqobile Ntuli, Clinton Panther, Reza Rosenberg, Daniel Sibbald, Austin Smith
Women’s Roster –

Stephanie Baxter, Quanita Bobbs, Kara-Lee Botes, Dirkie Chamberlain, Sulette Damons, Illse Davids, Lisa-Marie Deetlefs, Celia Evans, Erin Hunter, Shelly Jones, Nicole La Fleur, Ongeziwe Mali, Candice Manuel, Jade Mayne, Phumelela Mbande, Kristen Paton, Nicolene Terblanche, Nicole Walraven

Lawn Bowls –

Men

  • Petrus Breitenbach – Singles
  • Petrus Breitenbach, Jason Evans – Pairs
  • Gerry Baker, Rudi Jacobs, Morgan Muvhango – Triples
  • Gerry Baker, Jason Evans, Rudi Jacobs, Morgan Muvhango – Fours

Women

  • Colleen Piketh – Singles
  • Nicolene Neal, Colleen Piketh – Pairs
  • Elma Davis, Esme Kruger, Johanna Snyman – Triples
  • Elma Davis, Esme Kruger, Nicolene Neal, Johanna Snyman – Fours

Para-sport

  • Nozipho Schroeder, Philippus Walker – Pairs
  • Tobias Botha, Christopher Patton, Willem Viljoen – Triples

Netball –

South Africa qualified a netball team.

Roster –

Erin Burger, Izette Griesel, Maryka Holtzhausen, Danelle Lochner, Phumza Maweni, Bongiwe Msomi, Precious Mthembu, Lenize Potgieter, Karla Pretorius, Shadine van der Merwe, Ine-Mari Venter, Zanele Vimbela

Rugby Sevens –

Both the men and women Rugby Sevens teams has qualified for the games, each consisting of 12 athletes.

Shooting –

Men

  • Pierre Basson – 10 metre air rifle
  • Bartholomeus Pienaar – 10 metre air rifle

Open

  • Jacobus Du Toit – Queen’s prize individual
  • Petrus Haasbroek – Queen’s prize individual
  • Jacobus Du Toit, Petrus Haasbroek – Queen’s prize pairs

Swimming –

Men

  • Ryan Coetzee – 50 m freestyle
  • Brad Tandy – 50 m freestyle
  • Christian Sadie – 50 m freestyle S7
  • Calvyn Justus – 100 m freestyle
  • Chad le Clos – 100 m freestyle
  • Chad le Clos – 200 m freestyle
  • Eben Vorster – 200 m freestyle
  • Brent Szurdoki – 200 m freestyle
  • Eben Vorster – 200 m freestyle
  • Brent Szurdoki – 1500 m freestyle
  • Martin Binedell – 100 m backstroke
  • Calvyn Justus – 100 m backstroke
  • Jarryd Baxter – 200 m backstroke
  • Martin Binedell – 200 m backstroke
  • Luan Grobbelaar – 200 m backstroke
  • Michael Houlie – 50 m breaststroke
  • Brad Tandy – 50 m breaststroke
  • Cameron van der Burgh – 50 m breaststroke
  • Michael Houlie – 100 m breaststroke
  • Cameron van der Burgh – 100 m breaststroke
  • Kaleb van der Merwe – 100 m breaststroke SB8
  • Luan Grobbelaar – 200 m breaststroke
  • Ayrton Sweeney – 200 m breaststroke
  • Ryan Coetzee – 50 m butterfly
  • Chad le Clos – 50 m butterfly
  • Brad Tandy – 50 m butterfly
  • Ryan Coetzee – 100 m butterfly
  • Chad le Clos – 100 m butterfly
  • Eben Vorster – 100 m butterfly
  • Chad le Clos – 200 m butterfly
  • Eben Vorster – 200 m butterfly
  • Jarryd Baxter – 200 m individual medley
  • Ayrton Sweeney – 200 m individual medley
  • Eben Vorster – 200 m individual medley
  • Luan Grobbelaar – 400 m individual medley
  • Ayrton Sweeney – 400 m individual medley
  • Jarryd Baxter, Ryan Coetzee, Calvyn Justus, Chad le Clos, Ayrton Sweeney, Eben Vorster – 4 × 100 m freestyle relay
  • Jarryd Baxter, Luan Grobbelaar, Chad le Clos, Eben Vorster – 4 × 200 m freestyle relay
  • Jarryd Baxter, Ryan Coetzee, Michael Houlie, Calvyn Justus, Chad le Clos, Cameron van der Burgh – 4 × 100 m medley relay

Women

  • Emma Chelius – 50 m freestyle
  • Erin Gallagher – 50 m freestyle
  • Emma Chelius – 100 m freestyle
  • Erin Gallagher – 100 m freestyle
  • Kristin Bellingan – 200 m freestyle
  • Dune Coetzee – 200 m freestyle
  • Marlies Ross – 200 m freestyle
  • Kate Beavon – 400 m freestyle
  • Kristin Bellingan – 400 m freestyle
  • Dune Coetzee – 400 m freestyle
  • Kate Beavon – 800 m freestyle
  • Kristin Bellingan – 800 m freestyle
  • Erin Gallagher – 50 m backstroke
  • Mariella Venter – 50 m backstroke
  • Nathania van Niekerk – 100 m backstroke
  • Mariella Venter – 100 m backstroke
  • Nathania van Niekerk – 200 m backstroke
  • Mariella Venter – 200 m backstroke
  • Kaylene Corbett – 50 m breaststroke
  • Tatjana Schoenmaker – 50 m breaststroke
  • Emily Visagie – 50 m breaststroke
  • Kaylene Corbett – 100 m breaststroke
  • Tatjana Schoenmaker – 100 m breaststroke
  • Emily Visagie – 100 m breaststroke
  • Kaylene Corbett – 200 m breaststroke
  • Tatjana Schoenmaker – 200 m breaststroke
  • Emily Visagie – 200 m breaststroke
  • Emma Chelius – 50 m butterfly
  • Erin Gallagher – 50 m butterfly
  • Dune Coetzee – 100 m butterfly
  • Erin Gallagher – 100 m butterfly
  • Dune Coetzee – 200 m butterfly
  • Marlies Ross – 200 m individual medley
  • Emily Visagie – 200 m individual medley
  • Marlies Ross – 400 m individual medley
  • Kate Beavon, Kristin Bellingan, Emma Chelius, Erin Gallagher, Marlies Ross, Nathania van Niekerk – 4 × 100 m freestyle relay
  • Kate Beavon, Kristin Bellingan, Dune Coetzee, Marlies Ross, Nathania van Niekerk, Emily Visagie – 4 × 200 m freestyle relay
  • Emma Chelius, Kaylene Corbett, Erin Gallagher, Tatjana Schoenmaker, Nathania van Niekerk, Mariella Venter – 4 × 100 m medley relay

Table Tennis –

Para-sport

  • Theo Cogill – Men’s TT6–10

Triathlon –

Individual

  • Richard Murray – Men’s
  • Henri Schoeman – Men’s
  • Wian Sullwald – Men’s
  • Simone Ackermann – Women’s
  • Gillian Sanders – Women’s

Weightlifting / Powerifting –

Weightlifting

  • Johanni Taljaard – Women’s 58 kg
  • Mona Pretorius – Women’s 63 kg
  • Celestie Engelbrecht – Women’s 69 kg

Powerlifting

  • Ricardo Fitzpatrick – Men’s heavyweight

Wrestling –

  • Jan Combrinck – Men’s freestyle 57 kg
  • Terry van Rensburg – Men’s freestyle 65 kg
  • Johannes Botha – Men’s freestyle 74 kg
  • Michael Gaitskill – Men’s freestyle 86 kg
  • Martin Erasmus – Men’s freestyle 97 kg

Live Broadcast, Live Streaming of 2018 Commonwealth Games in South Africa :

In South Africa, Live Streaming of Commonwealth Games 2018 will be available on gc2018.com while Live Broadcast of the Event in South Africa will most likely be available on SABC, SuperSport, StarTimes, etc. TV Channels.