New Zealand at 2018 Commonwealth Games


New Zealand is an island nation in the southwestern Pacific Ocean. It’s capital city is Wellington, while its most populous city is Auckland.

Athletes from New Zealand will compete in the 2018 Commonwealth Games which is scheduled to take place in the Gold Coast, Australia from 4 to 15 April 2018.

New Zealand has been taking part in the Commonwealth Games since 1930 Commonwealth Games and so far have participated in 20 commonwealth games.

So far New Zealand has managed to win 144 Gold, 204 Silver and 262 Bronze medals in Commonwealth games.

New Zealand at 2018 Commonwealth Games

I am sure people of New Zealand would be eager to know about Athletes / Participants taking part in 2018 Commonwealth Games.

New Zealand Athletes Participating in 2018 Commonwealth Games :

12 athletes from New Zealand will take part in 3 sports events at 2018 Commonwealth Games.

Athletics –

Men

Track & road

  • Joseph Millar – 200 m
  • Cameron French – 400 m
  • Brad Mathas – 800 m
  • Jake Robertson – 10000 m
  • Zane Robertson – 10000 m
  • Quentin Rew – 20 km walk

Field

  • Marshall Hall – Discus throw
  • Ben Langton Burnell – Javelin throw
  • Nick Southgate – Pole vault
  • Tom Walsh – Shot put

Women

Track & road

  • Angie Petty – 800 m
  • Camille Buscomb – 10000 m
  • Alana Barber – 20 km walk

Field

  • Valerie Adams – Shot put
  • Siositina Hakeai – Discus throw
  • Eliza McCartney – Pole vault
  • Olivia McTaggart – Pole vault
  • Julia Ratcliffe – Hammer throw
  • Holly Robinson – Javelin throw F46 (para)

Badminton –

  • Susannah Leydon-Davis, Oliver Leydon-Davis – Mixed doubles

Basketball –

New Zealand has qualified a men’s and women’s basketball teams for a total of 24 athletes (12 men and 12 women).

Men’s Tournament Roster –

Tom Abercrombie, Finn Delany, Shea Ili, Jarrod Kenny, Rob Loe, Jordan Ngatai, Alex Pledger, Derone Raukawa, Ethan Rusbatch, Tohi Smith-Milner, Reuben Te Rangi, Mika Vukona (c)

Women’s Tournament Roster –

Zara Jillings, Erin Rooney, Micaela Cocks, Kalani Purcell, Jordan Hunter, Antonia Farnworth, Natalie Taylor, Chevannah Paalvast, Jessica Bygate, Josephine Stockill, Deena Franklin, Charlisse Leger-Walker

Beach Volleyball –

  • Ben O’Dea, Sam O’Dea – Men’s Beach volleyball
  • Kelsie Wills, Shaunna Polley – Women’s Beach volleyball

Boxing –

Men

  • Richard Hadlow – 64 kg
  • Leroy Hindley – 69 kg
  • Ryan Scaife – 75 kg
  • David Nyika – 91 kg
  • Patrick Mailata – 91 kg+

Women

  • Tasmyn Benny – 48 kg
  • Alexis Pritchard – 57 kg
  • Troy Garton – 60 kg

Cycling –

Road Cycling –

Men

  • Shane Archbold – Road race
  • Jack Bauer – Road race
  • Jason Christie – Road race
  • Sam Gaze – Road race
  • Hayden McCormick – Road race
  • James Oram – Road race
  • Hamish Bond – Time trial
  • James Oram – Time trial

Women

  • Bryony Botha – Road race
  • Rushlee Buchanan – Road race
  • Sharlotte Lucas – Road race
  • Kate McIlroy – Road race
  • Linda Villumsen – Road race
  • Georgia Williams – Road race
  • Rushlee Buchanan – Time trial
  • Linda Villumsen – Time trial

Track Cycling –

  • Edward Dawkins – Men’s sprint
  • Ethan Mitchell – Men’s sprint
  • Sam Webster – Men’s sprint
  • Edward Dawkins, Bradly Knipe, Ethan Mitchell, Sam Webster – Men’s team sprint
  • Emma Cumming – Women’s sprint
  • Natasha Hansen – Women’s sprint
  • Olivia Podmore – Women’s sprint
  • Emma Cumming, Natasha Hansen, Olivia Podmore – Women’s team sprint
  • Edward Dawkins – Men’s keirin
  • Bradly Knipe – Men’s keirin
  • Sam Webster – Men’s keirin
  • Emma Cumming – Women’s keirin
  • Natasha Hansen – Women’s keirin
  • Olivia Podmore – Women’s keirin
  • Edward Dawkins – Men’s time trial
  • Dylan Kennett – Men’s time trial
  • Zac Williams – Men’s time trial
  • Ellesse Andrews – Women’s time trial
  • Emma Cumming – Women’s time trial
  • Natasha Hansen – Women’s time trial
  • Jared Gray – Men’s pursuit
  • Dylan Kennett – Men’s pursuit
  • Nicholas Kergozou – Men’s pursuit
  • Regan Gough, Dylan Kennett, Nicholas Kergozou, Tom Sexton, Campbell Stewart – Men’s team pursuit
  • Ellesse Andrews – Women’s pursuit
  • Bryony Botha – Women’s pursuit
  • Kirstie James – Women’s pursuit
  • Ellesse Andrews, Bryony Botha, Rushlee Buchanan, Kirstie James, Racquel Sheath – Women’s team pursuit
  • Regan Gough – Men’s point race
  • Campbell Stewart – Men’s point race
  • Tom Sexton – Men’s point race
  • Rushlee Buchanan – Women’s points race
  • Michaela Drummond – Women’s points race
  • Racquel Sheath – Women’s points race
  • Dylan Kennett – Men’s scratch race
  • Nicholas Kergozou – Men’s scratch race
  • Tom Sexton – Men’s scratch race
  • Michaela Drummond – Women’s scratch race
  • Kirstie James – Women’s scratch race
  • Racquel Sheath – Women’s scratch race

Mountain bike Cycling –

  • Anton Cooper – Men’s cross-country
  • Sam Gaze – Men’s cross-country
  • Ben Oliver – Men’s cross-country
  • Samara Sheppard – Women’s cross-country

Diving –

Men

  • Liam Stone – 1 m springboard, 3 m springboard
  • Anton Down-Jenkins – 3 m springboard
  • Anton Down-Jenkins, Liam Stone – 3 m synchronised springboard

Women

  • Shaye Boddington – 1 m springboard
  • Elizabeth Cui – 1 m springboard, 3 m springboard
  • Elizabeth Cui, Yu Qian Goh – 3 m synchronised springboard

Gymnastics –

Artistic –

Men

  • David Bishop, Ethan Dick, Devy Dyson, Kyleab Ellis, Mikhail Koudinov – Team Event

Women

  • Stella Ashcroft – Individual Event

Rhythmic –

  • Stella Ebert – Individual Event

Field Hockey –

New Zealand has qualified both men’s and women’s hockey teams for a total of 36 athletes (18 men and 18 women).

Men’s Tournament Roster –

Corey Bennett, Marcus Child, Hugo Inglis, Stephen Jenness, Richard Joyce, Dane Left, Devon Manchester, Shea McAleese, Harry Miskimmin, George Muir, Dominic Newman, Arun Panchia (c), Jared Panchia, Hayden Phillips, Nick Ross, Kane Russell, Aidan Sarikaya, Nic Woods

Women’s Tournament Roster –

Sam Charlton, Tarryn Davey, Frances Davies, Madison Doar, Shiloh Gloyn, Ella Gunson, Sam Harrison, Pippa Hayward, Rose Keddell, Anita McLaren, Olivia Merry, Stacey Michelsen (c), Brooke Neal, Grace O’Hanlon, Amy Robinson, Sally Rutherford, Kelsey Smith, Liz Thompson

Lawn Bowls –

Men

  • Shannon McIlroy – Singles
  • Shannon McIlroy, Blake Signal – Pairs
  • Ali Forsyth, Paul Girdler, Mike Nagy – Triples
  • Ali Forsyth, Paul Girdler, Mike Nagy, Blake Signal – Fours

Women

  • Jo Edwards – Singles
  • Jo Edwards, Val Smith – Pairs
  • Mandy Boyd, Tayla Bruce, Katelyn Inch – Triples
  • Mandy Boyd, Tayla Bruce, Katelyn Inch, Val Smith – Fours

Para

  • Peter Blick, Sue Curran, Ann Muir, David Stallard – Mixed para pairs
  • Mark Noble, Bruce Wakefield, Barry Wynks – Open para triples

Netball –

New Zealand qualified a netball team.

Roster –

Katrina Grant (c), Maria Folau (vc), Ameliaranne Ekenasio, Temalisi Fakahokotau, Shannon Francois, Kelly Jury, Grace Kara, Claire Kersten, Bailey Mes, Te Paea Selby-Rickit, Michaela Sokolich-Beatson, Samantha Sinclair

Rugby Sevens –

New Zealand qualified both men’s and women’s Rugby sevens team.

Men’s Roster –

Kurt Baker, Dylan Collier, Scott Curry, Sam Dickson, Trael Joass, Vilimoni Koroi, Andrew Knewstubb, Tim Mikkelson, Sione Molia, Etene Nanai-Seturo, Regan Ware, Joe Webber

Women’s Roster –

Shakira Baker, Michaela Blyde, Kelly Brazier, Gayle Broughton, Theresa Fitzpatrick, Sarah Goss, Tyla Nathan-Wong, Ruby Tui, Stacey Waaka, Niall Williams, Tenika Willison, Portia Woodman

Shooting –

Men

  • Myles Browne-Cole – Trap
  • Brian Carter – Queen’s prize individual
  • Owen Robinson – Trap
  • John Snowden – Queen’s prize individual
  • Ryan Taylor – 50 m rifle prone
  • Scott Wilson – Double trap
  • Ricky Zhao – 50 m pistol
  • Brian Carter – 50 m pistol
  • John Snowden – Queen’s prize pairs

Women

  • Janet Hunt – 50 m rifle prone
  • Sally Johnston – 50 m rifle prone
  • Natalie Rooney – Trap
  • Chloe Tipple – Skeet

Squash –

Individual

  • Paul Coll – Men’s singles
  • Campbell Grayson – Men’s singles
  • Evan Williams – Men’s singles
  • Joelle King – Women’s singles
  • Amanda Landers-Murphy – Women’s singles

Doubles

  • Paul Coll, Campbell Grayson – Men’s doubles
  • Lance Beddoes, Evan Williams – Men’s doubles
  • Joelle King, Amanda Landers-Murphy – Women’s doubles
  • Paul Coll, Joelle King – Mixed doubles
  • Zac Millar, Amanda Landers-Murphy – Mixed doubles

Swimming –

Men

  • Chris Arbuthnott – 100 m freestyle S9 (para), 100 m backstroke S9 (para)
  • Bradlee Ashby – 200 m backstroke, 200 m butterfly, 200 m individual medley, 400 m individual medley
  • Lewis Clareburt – 200 m backstroke, 200 m butterfly, 200 m individual medley, 400 m individual medley
  • Celyn Edwards – 100 m breaststroke SB8 (para), 200 m individual medley SM8 (para)
  • Daniel Hunter – 50 m freestyle, 100 m freestyle, 50 m butterfly
  • Corey Main – 100 m backstroke, 200 m backstroke
  • Sam Perry – 50 m freestyle, 100 m freestyle, 50 m butterfly
  • Jesse Reynolds – 100 m freestyle S9 (para), 100 m backstroke S9 (para), 100 m breaststroke SB8 (para)
  • Matthew Stanley – 100 m freestyle, 200 m freestyle
  • Daniel Hunter, Corey Main, Sam Perry, Matthew Stanley – 4 × 100 m freestyle relay

Women

  • Carina Doyle – 100 m freestyle, 200 m freestyle, 400 m freestyle
  • Helena Gasson – 50 m butterfly, 100 m butterfly, 200 m butterfly
  • Bobbi Gichard – 50 m backstroke, 100 m backstroke, 200 m backstroke
  • Georgia Marris – 100 m freestyle, 400 m freestyle, 100 m butterfly
  • Tupou Neiufi – 100 m backstroke S9 (para)
  • Sophie Pascoe – 100 m breaststroke SB9 (para), 200 m individual medley SM10 (para)
  • Bronagh Ryan – 50 m breaststroke, 100 m breaststroke
  • Laticia-Leigh Transom – 50 m freestyle, 100 m freestyle
  • Carina Doyle, Helena Gasson, Georgia Marris, Laticia-Leigh Transom – 4 × 100 m freestyle relay
  • Helena Gasson, Bobbi Gichard, Bronagh Ryan, Laticia-Leigh Transom – 4 × 100 m medley relay

Triathlon –

  • Tony Dodds – Men’s Event
  • Tayler Reid – Men’s Event
  • Ryan Sissons – Men’s Event
  • Andrea Hewitt – Women’s Event
  • Rebecca Spence – Women’s Event
  • Nicole van der Kaay – Women’s Event

Weightlifting / Powerifting –

Men

  • Ianne Guiñares – 62 kg
  • Vester Villalon – 69 kg
  • Cameron McTaggart – 77 kg
  • Richie Patterson – 85 kg
  • Stanislav Chalaev – 105 kg
  • David Liti – +105 kg

Women

  • Phillipa Patterson – 53 kg
  • Alethea Boon – 58 kg
  • Andrea Hams – 69 kg
  • Bailey Rogers – 75 kg
  • Tracey Lambrechs – 90 kg
  • Laurel Hubbard – +90 kg

Wrestling –

Repechage format –

  • Brahm Richards – Men’s freestyle -65 kg
  • Akash Khullar – Men’s freestyle -74 kg
  • Toby Fitzpatrick – Men’s freestyle -86 kg
  • Sam Belkin – Men’s freestyle -97 kg

Group stage format –

  • Ana Moceyawa – Women’s freestyle -57 kg

Nordic format –

  • Tayla Ford – Women’s freestyle -62 kg

Live Broadcast, Live Streaming of 2018 Commonwealth Games in New Zealand :

In New Zealand, Live Streaming of Commonwealth Games 2018 will be available on gc2018.com while Live Broadcast of the Event in New Zealand will most likely be available on Prime, Sky Television, etc. TV Channels.