India at 2018 Commonwealth Games


India is an south Asian country. Its capital is Delhi and the largest city is Mumbai.

Athletes from India will compete in the 2018 Commonwealth Games which is scheduled to take place in the Gold Coast, Australia from 4 to 15 April 2018.

India has been taking part in the Commonwealth Games since 1934 Commonwealth Games and so far have participated in 16 commonwealth games.

So far India has managed to win 155 Gold, 155 Silver and 128 Bronze medals in Commonwealth games.

India at 2018 Commonwealth Games

I am sure people of India would be eager to know about Athletes / Participants taking part in 2018 Commonwealth Games.

India Athletes Participating in 2018 Commonwealth Games :

12 athletes from India will take part in 3 sports events at 2018 Commonwealth Games.

Athletics –

Men

  • Irfan Kolothum Thodi, Manish Singh Rawat – 20 kilometers walk
  • Jinson Johnson – 1500 m
  • Dharun Ayyasamy – 400 m Hurdles
  • Muhammed Anas Yahiya – 400 m
  • Dharun Ayyasamy, Muhammed Anas Yahiya, Jeevan Karekoppa Suresh, Amoj Jacobm, Kunhu Mohammed, Jithu Baby, Arokia Rajiv – 4 x 400 m relay
  • Neeraj Chopra, Vipin Kasana – Javelin throw
  • Tajinder Pal Singh Toor – Shot put
  • Sreeshankar M – Long jump
  • Arpinder Singh, Rakesh Babu A V – Triple jump
  • Tejaswin Shankar, Siddharth Yadav – High jump

Women

  • Soumya B, Khushbir Kaur – 20 kilometers walk
  • Hima Dasalign, M. R. Poovamma – 400 m
  • L Suriya – 10000 m
  • Hima Das, M. R. Poovamma, Sonia Baishya, Sarita Gayakwad, Jauna Murmu – 4 x 400 m relay
  • Nayana James, Neena Pinto – Long jump
  • Navjeet Kaur Dhillon, Seema Antil – Discus throw

Badminton

Singles

  • Prannoy Kumar, Kidambi Srikanth – Men’s singles
  • Saina Nehwal, Gadde Ruthvika Shivani, P V Sindhu – Women’s singles

Doubles

  • Satwiksairaj Rankireddy, Chirag Shetty – Men’s doubles
  • Ashwini Ponnappa, Sikki Reddy – Women’s doubles
  • Ashwini Ponnappa, Satwiksairaj Rankireddy – Mixed doubles
  • Sikki Reddy, Pranav Chopra – Mixed doubles

Basketball

Men’s tournament – Ravi Bhardwaj, Arvind Arumugam, Satnam Singh, Arshpreet Bhullar, A Aravind, Akilan Pari, J Justin, P Jeevanantham, Yadwinder Singh, Joginder Singh, Amritpal Singh, Amjyot Singh

Women’s tournament – Anjana Prasannan Geetha, Barkha Sonkar, Raspreet Sidhu, Grima Merlin Varghese, Anmolpreet Kaur, Navaneetha Pattemane Udayakumar, Rajapriyadharshini Rajaganapathi, Jeena Palanilkumkalayil Skaria, Shireen Limaye, Sruthi Menon, Bhandavya Hemmige Mahesha, Madhu Kumari

Boxing

Men

  • Amit Panghal – 49 kg
  • Gaurav Solanki – 52 kg
  • Mohammed Hussamuddin – 56 kg
  • Manish Kaushik – 60 kg
  • Manoj Kumar – 69 kg
  • Vikas Krishan – 75 kg
  • Naman Tanwar – 91 kg
  • Satish Kumar – +91 kg

Women

  • M C Mary Kom – 48 kg
  • Pinki Rani – 51 kg
  • Laishram Sarita Devi – 60 kg
  • Lovlina Borgoahin – 69 kg

Cycling

Track

  • Sahil Kumar, Sanuraj Paul Sanandaraj, Ranjit Singh – Men’s sprint
  • Sahil Kumar, Sanuraj Paul Sanandaraj, Ranjit Singh – Men’s team sprint
  • Deborah Herold, Aleena Reji – Women’s sprint
  • Deborah Herold, Aleena Reji – Women’s team sprint

Keirin

  • Sahil Kumar, Sanuraj Paul Sanandaraj, Ranjit Singh – Men’s keirin
  • Deborah Herold, Aleena Reji – Women’s keirin

Time trial

  • Sahil Kumar, Ranjit Singh – Men’s time trial
  • Deborah Herold, Aleena Reji – Women’s time trial

Pursuit

  • Manjeet Singh – Men’s pursuit
  • Sonali Mayanglambam, Monorama Tongbram – Women’s pursuit
  • Deborah Herold, Amritha Geethakumari, Sonali Mayanglambam, Aleena Reji, Monorama Tongbram – Women’s team pursuit

Points race

  • Manjeet Singh – Men’s point race
  • Amritha Geethakumari, Sonali Mayanglambam, Monorama Tongbram – Women’s points race

Scratch race

  • Amritha Geethakumari, Sonali Mayanglambam, Monorama Tongbram – Women’s scratch race

Gymnastics

Artistic

Men – All-around – Rakesh Patra, Yogeshwar Singh, Ashish Kumar – Individual, Team

Women – All-around – Pranati Das, Pranati Nayak, Aruna Reddy – Individual, Team

Rhythmic

Women Individual – Meghana Reddy

Hockey

Men’s tournament

Goalkeepers: Sreejesh Parattu Raveendran, Suraj Karkera

Defenders: Rupinder Pal Singh, Harmanpreet Singh, Varun Kumar, Kothajit Singh, Gurinder Singh, Amit Rohidas

Midfielders: Manpreet Singh (C), Chinglensana Singh Kangujam (VC), Sumit, Vivek Sagar Prasad

Forwards: Akashdeep Singh, S.V. Sunil, Gurjant Singh, Mandeep Singh, Lalit Upadhyay, Dilpreet Singh

Women’s tournament

Goalkeepers: Savita (VC), Rajani Etimarpu

Defenders: Deepika, Sunita Lakra, Deep Grace Ekka, Gurjit Kaur, Sushila Chanu Pukhrambam

Midfielders: Monika, Namita Toppo, Nikki Pradhan, Neha Goyal, Lilima Minz

Forwards: Rani (C), Vandana Kataria, Lalremsiami, Navjot Kaur, Navneet Kaur, Poonam Rani

Lawn bowls

Men

  • Krishna Xalxo – Singles
  • Alok Lakra, Krishna Xalxo – Pairs
  • Sunil Bahadur, Dinesh Kumar, Chandan Singh – Triples
  • Sunil Bahadur, Dinesh Kumar, Alok Lakra, Chandan Singh – Fours

Women

  • Pinki – Singles
  • Lovely Choubey , Rupa Tirkey – Pairs
  • Farzana Khan, Pinki, Nayanmoni Saikia – Triples
  • Lovely Choubey, Farzana Khan, Nayanmoni Saikia, Rupa Tirkey – Fours

Shooting –

Men

  • Deepak Kumar, Ravi Kumar – 10m air rifle
  • Jitu Rai, Om Prakash Mitharwal – 10m air pistol, 50m pistol
  • Sanjeev Rajput, Chain Singh – 50m rifle 3 positions
  • Chain Singh, Gagan Narang – 50m rifle prone
  • Anish Bhanwala, Neeraj Kumar – 25m rapid fire pistol
  • Manavjit Singh Sandhu, Kynan Chenai – trap
  • Mohammed Asab, Ankur Mittal – double trap
  • Smit Singh, Sheeraz Sheikh – skeet

Women

  • Apurvi Chandela, Mehuli Ghosh – 10m air rifle
  • Manu Bhaker, Heena Sidhu – 10m air pistol
  • Anjum Moudgil, Tejaswini Sawant – 50m rifle 3 positions, 50m rifle prone
  • Shreyasi Singh, Varsha Varman – double trap
  • Heena Sidhu, Annuraj Singh – 25m pistol
  • Shreyasi Singh, Seema Tomar – trap
  • Saniya Shaikh, Maheshwari Chauhan – skeet

Squash

Individual

  • Saurav Ghosal, Harinder Pal Sandhu Cameron, Vikram Malhotra – Men’s singles
  • Joshna Chinappa, Dipika Pallikal Karthik – Women’s singles

Doubles

  • Vikram Malhotra, Ramit Tandon – Men’s doubles
  • Joshana Chinappa, Dipika Pallikal Karthik – Women’s doubles
  • Joshana Chinappa, Harinder Pal Sandhu, Dipika Pallikal Karthik, Saurav Ghosal – Mixed doubles

Swimming

Men

  • Virdhawal Khade – 50 m freestyle, 50 m butterfly
  • Sajan Prakash – 50 m butterfly, 100 m butterfly, 200 m butterfly, 1500 m freestyle
  • Srihari Nataraj – 50 m backstroke, 100 m backstroke, 200 m backstroke

Women

  • Vaishnavi Jagtap – 50 m freestyle S8
  • Kiran Tak – 100 m freestyle S9

Table tennis

Singles

  • Sharath Achanta, Harmeet Desai, Sathiyan Gnanasekaran – Men’s singles
  • Manika Batra, Mouma Das, Madhurika Patkar – Women’s singles

Doubles

  • Sharath Achanta, Sathiyan Gnanasekaran – Men’s doubles
  • Harmeet Desai, Sanil Shetty – Men’s doubles
  • Manika Batra, Mouma Das – Women’s doubles
  • Sutirtha Mukherjee, Pooja Sahasrabudhe – Women’s doubles
  • Pooja Sahasrabudhe, Harmeet Desai – Mixed doubles
  • Manika Batra, Sathiyan Gnanasekaran – Mixed doubles
  • Mouma Das, Sharath Achanta – Mixed doubles
  • Madhurika Patkar, Sanil Shetty – Mixed doubles

Team

  • Sharath Achanta, Anthony Amalraj, Harmeet Desai, Sanil Shetty, Sathiyan Gnanasekaran – Men’s team
  • Manika Batra, Mouma Das, Sutirtha Mukherjee, Madhurika Patkar, Pooja Sahasrabudhe – Women’s team

Para-sport

  • Maitreyee Sarkar, Vaishnavi Sutar – Women’s TT6–10

Weightlifting

Men

  • Gururaja – -56 kg
  • Muthupandi Raja – -62 kg
  • Deepak Lather – -69 kg
  • Sathish Sivalingam – -77 kg
  • Ragala Venkat Rahul – -85 kg
  • Vikas Thakur – -94 kg
  • Pardeep Singh – -105 kg
  • Gurdeep Singh – +105 kg

Women

  • Saikhom Mirabai Chanu – -48 kg
  • Khumukcham Sanjita Chanu – -53 kg
  • Saraswati Rout – -58 kg
  • Vandna Gupta – -63 kg
  • Punam Yadav – -69 kg
  • Seema – -75 kg
  • Purnima Pandey – +90 kg

Powerlifting

  • Farman Basha, Ashok – Men’s lightweight
  • Sachin Chaudhary – Men’s heavyweight
  • Sakina Khatun – Women’s lightweight

Wrestling

Repechage Format

  • Rahul Balasaheb Aware – Men’s freestyle -57 kg
  • Bajrang Punia – Men’s freestyle -65 kg
  • Sushil Kumar – Men’s freestyle -74 kg
  • Somveer – Men’s freestyle -86 kg
  • Mausam Khatri – Men’s freestyle -97 kg
  • Kiran – Women’s freestyle -76 kg

Group Stage Format

  • Babita Kumari – Women’s freestyle -53 kg
  • Pooja Dhanda – Women’s freestyle -57 kg
  • Divya Kakran – Women’s freestyle -68 kg

Nordic Format

  • Sumit Malik – Men’s freestyle -125 kg
  • Vinesh Phogat – Women’s freestyle -50 kg
  • Sakshi Malik – Women’s freestyle -62 kg

Live Broadcast, Live Streaming of 2018 Commonwealth Games in India :

In India, Live Streaming of Commonwealth Games 2018 will be available on gc2018.com while Live Broadcast of the Event in India will most likely be available on Sony Pictures Networks, Doordarshan, etc. TV Channels.