Canada at 2018 Commonwealth Games


Canada is a country in the northern part of North America. Its capital is Ottawa.

Athletes from Canada will compete in the 2018 Commonwealth Games which is scheduled to take place in the Gold Coast, Australia from 4 to 15 April 2018.

Canada has been taking part in the Commonwealth Games since 1930 Commonwealth Games and so far have participated in 20 commonwealth games.

So far Canada has managed to win 469 Gold, 476 Silver and 528 Bronze medals in Commonwealth games.

Canada at 2018 Commonwealth Games

I am sure people of Canada would be eager to know about Athletes / Participants taking part in 2018 Commonwealth Games.

Canada Athletes Participating in 2018 Commonwealth Games :

283 athletes from Canada will take part in 3 sports events at 2018 Commonwealth Games.

Athletics –

Men –
Mohammed Ahmed, Shawnacy Barber, Bismark Boateng, Aaron Brown, Evan Dunfee, Sam Effah, Matthew Hughes, Adam Keenan, Pierce LePage, Django Lovett, Michael Mason, Tim Nedow, Brendon Rodney, Gavin Smellie, Taylor Stewart, Deryk Theodore, Benjamin Thorne, Damian Warner

Women –
Rachel Cliff, Brittany Crew, Crystal Emmanuel, Sultana Frizell, Elizabeth Gleadle, Geneviève Lalonde, Christabel Nettey, Anicka Newell, Alysha Newman, Nicole Oudenaarden, Nina Schultz, Gabriela Stafford, Taryn Suttie, Alyxandria Treasure, Sage Watson, Jillian Weir, Angela Whyte, Natasha Wodak

Para –

David Bambrick, Alexandre Dupont, Jessica Frotten, George Quarcoo

Guide: Adam Johnson

Diane Roy, Tristan Smyth, Kevin Strybosch, Kyle Whitehouse

Badminton –

Brian Yang, Jason Ho-Shue – Men’s singles

Brittney Tam, Michelle Li, Rachel Honderich – Women’s singles

Jason Ho-Shue, Nyl Yakura, Brian Yang, Ty Lindeman – Men’s doubles

Rachel Honderich, Kristen Tsai – Women’s doubles

Michelle Li, Brian Yang, Kristen Tsai, Nyl Yakura, Brittney Tam, Ty Lindeman – Mixed doubles

Mixed Team –

Jason Ho-Shue, Rachel Honderich, Michelle Li, Ty Lindeman, Brittney Tam, Kristen Tsai, Nyl Yakura, Brian Yang

Basketball –

Men’s tournament

Justus Alleyn, Mambi Diawara, Ammanuel Diressa, Mamadou Gueye, David Kapinga, Conor Morgan, Jean-Victor Mukama, Erik Nissen, Jean Emmanuel Pierre-Charles, Grant Shephard, Mike Shoveller, Munis Tutu

Women’s tournament

Jacey Bailey, Niyah Becker, Danielle Boiago, Shay Colley, Paige Crozon, Ruth Hamblin, Alex Kiss-Rusk, Summer Masikewich, Ceejay Nofuente, Daneesha Provo, Merissah Russell, Catherine Traer

Beach Volleyball –

Sam Pedlow, Sam Schachter – Men’s

Melissa Humana-Paredes, Sarah Pavan – Women’s

Boxing –

Men

Eric Basran−56 kg

Thomas Blumenfeld−64 kg

Harley O’Reilly−81 kg

Women

Sabrina Aubin-Boucher−57 kg

Caroline Veyre−60 kg

Marie-Jeanne Parent−69 kg

Tammara Thibeault−75 kg

Cycling –

Men

Aidan Caves, Michael Foley, Derek Gee, Adam Jamieson, Jay Lamoureux – Road race

Derek Gee, Adam Jamieson, Jay Lamoureux – Time trial

Women

Allison Beveridge, Ariane Bonhomme, Annie Foreman-Mackey, Kinley Gibson, Stephanie Roorda – Road race

Ariane Bonhomme, Annie Foreman-Mackey, Stephanie Roorda – Time trial

Sprint

Hugo Barrette, Stefan Ritter, Patrice St-Louis Pivin – Men’s sprint

Hugo Barrette, Stefan Ritter, Patrice St-Louis Pivin – Men’s team sprint

Lauriane Genest, Amelia Walsh – Women’s sprint

Lauriane Genest, Amelia Walsh – Women’s team sprint

Keirin

Hugo Barrette, Stefan Ritter, Patrice St-Louis Pivin – Men’s keirin

Lauriane Genest, Amelia Walsh – Women’s keirin

Time trial

Hugo Barrette, Stefan Ritter, Patrice St-Louis Pivin – Men’s time trial

Lauriane Genest, Amelia Walsh – Women’s time trial

Pursuit

Derek Gee, Adam Jamieson, Jay Lamoureux – Men’s pursuit

Aidan Caves, Michael Foley, Derek Gee, Adam Jamieson, Jay Lamoureux – Men’s team pursuit

Ariane Bonhomme, Annie Foreman-Mackey, Kinley Gibson – Women’s pursuit

Allison Beveridge, Ariane Bonhomme, Annie Foreman-Mackey, Kinley Gibson, Stephanie Roorda – Women’s team pursuit

Points race

Aidan Caves, Michael Foley, Derek Gee – Men’s point race

Allison Beveridge, Kinley Gibson, Stephanie Roorda – Women’s points race

Scratch race

Aidan Caves, Adam Jamieson, Jay Lamoureux – Men’s scratch race

Allison Beveridge, Ariane Bonhomme, Stephanie Roorda – Women’s scratch race

Mountain biking

Leandre Bouchard – Men’s cross-country

Emily Batty, Haley Smith – Women’s cross-country

Diving –

Men

Philippe Gagné – 1 m springboard, 3 m springboard

François Imbeau-Dulac – 1 m springboard, 3 m springboard

Tyler Henschel – 3 m springboard, 10 m platform

Vincent Riendeau – 10 m platform

Rylan Wiens – 10 m platform

François Imbeau-Dulac, Philippe Gagné – 3 m synchronized springboard

Bryden Hattie, Rylan Wiens, Tyler Henschel, Vincent Riendeau – 10 m synchronized platform

Women

Jennifer Abel – 1 m springboard, 3 m springboard

Meaghan Benfeito – 10 m platform

Caeli McKay – 10 m platform

Celina Toth – 10 m platform

Pamela Ware – 1 m springboard, 3 m springboard

Jennifer Abel, Melissa Citrini-Beaulieu – 3 m synchronized springboard

Meaghan Benfeito, Caeli McKay – 10 m synchronized platform

Gymnastics –

Artistic

Men – Zach Clay, Rene Cournoyer, Scott Morgan, Cory Paterson, Jackson Payne

Women – Ellie Black, Shallon Olsen, Isabela Onyshko, Brittany Rogers, Jade Chrobok

Rhythmic

Women – Sophie Crane, Katherine Uchida, Carmen Whelan

Lawn bowls

Men

Ryan Bester – Singles

Ryan Bester, Ryan Stadnyk – Pairs

Cameron Lefresne, Chris Stadnyk, Greg Wilson – Triples

Cameron Lefresne, Chris Stadnyk, Ryan Stadnyk, Greg Wilson – Fours

Women

Kelly McKerihen – Singles

Kelly McKerihen, Leanne Chinery – Pairs

Jacqueline Foster, Pricilla Westlake, Joanna Cooper – Triples

Jacqueline Foster, Pricilla Westlake, Joanna Cooper, Leanne Chinery – Fours

Field Hockey –

Men’s tournament

Brenden Bissett, David Carter, Taylor Curran, Adam Froese, Richard Hildreth, Gordon Johnston, Antoni Kindler, James Kirkpatrick, Balraj Panesar, Sukhi Panesar, Mark Pearson, Brandon Pereira, Keegan Pereira, Matthew Sarmento, Iain Smythe, John Smythe, Scott Tupper, Floris van Son

Women’s tournament

Rachel Donohoe, Hannah Haughn, Danielle Hennig, Karli Johansen ,Shanlee Johnston, Caashia Karringten, Kathleen Leahy, Alison Lee, Lauren Logush, Sara McManus, Stephanie Norlander, Madeline Secco, Natalie Sourisseau, Brienne Stairs, Kaitlyn Williams, Amanda Woodcroft, Nicole Woodcroft, Katherine Wright

Lawn Bowls –

Netball –

Rugby Sevens –

Men’s tournament

Women’s tournament

Shooting –

Men

Grzegorz Sych – 50 metre rifle 3 positions, 50 metre rifle prone

Curtis Wennberg – Trap

Open

Robert Pitcairn, Nicole Rossignol – Queen’s prize individual

Robert Pitcairn, Nicole Rossignol – Queen’s prize pairs

Squash –

Individual

Samantha Cornett, Nikki Todd – Women’s singles

Doubles

Samantha Cornett, Nikki Todd – Women’s doubles

Swimming –

Men – Jeremy Bagshaw, Samuel Belanger, Josiah Binnema, Mack Darragh, Ruslan Gaziev, Tristan Cote, Yuri Kisil, Carson Olafson, Markus Thormeyer, Eli Wall

Para – Jean-Michel Lavallière, Philippe Vachon, Zach Zona

Women – Hilary Caldwell, Sarah Darcel, Jade Hannah, Mary-Sophie Harvey, Faith Knelson, Kylie Masse, Rachel Nicol, Penny Oleksiak, Taylor Ruck, Kayla Sanchez, Katerine Savard, Erika Seltenreich-Hodgson, Kierra Smith, Rebecca Smith, Mabel Zavaros, Alexia Zevnik

Para – Morgan Bird, Sarah Girard, Sarah Mehain, Aurélie Rivard, Tess Routliffe, Katarina Roxon, Samantha Ryan, Abi Tripp

Table Tennis –

Singles

Antoine Bernadet, Marko Medjugorac, Eugene Wang – Men’s singles

Alicia Cote, Justina Yeung, Mo Zhang – Women’s singles

Doubles

Marko Medjugorac, Eugene Wang – Men’s doubles

Alicia Cote, Mo Zhang – Women’s doubles

Justina Yeung, Antoine Bernadet, Alicia Cote, Marko Medjugorac, Mo Zhang, Eugene Wang – Mixed doubles

Team

Antoine Bernadet, Marko Medjugorac, Eugene Wang – Men’s team

Alicia Cote, Justina Yeung, Mo Zhang – Women’s team

Para-sport

Ian Kent – Men’s TT6–10

Stephanie Chan – Women’s TT6–10

Triathlon –

Individual

Alexis Lepage, Tyler Mislawchuk, Matthew Sharpe – Men’s

Joanna Brown, Dominika Jamnicky, Desirae Ridenour – Women’s

Weightlifting / Powerifting –

Men

Edouard Freve-Guerin−69 kg

Nicolas Vachon−77 kg

Mathieu Marineau−85 kg

Boady Santavy−94 kg

Ryan Meidl−105 kg

Miklos Bencsik+105 kg

Women

Amanda Braddock−48 kg

Rachel Leblanc-Bazinet−53 kg

Tali Darsigny−58 kg

Maude Charron−63 kg

Andreanne Messier−69 kg

Marie-Eve Beauchemin-Nadeau−75 kg

Wrestling –

Repechage Format

Steven Takahashi – Men’s freestyle -57 kg

Vincent De Marinis – Men’s freestyle -65 kg

Jevon Balfour – Men’s freestyle -74 kg

Alexander Moore – Men’s freestyle -86 kg

Jordan Steen – Men’s freestyle -97 kg

Erica Wiebe – Women’s freestyle -76 kg

Group Stage Format

Diana Weicker – Women’s freestyle -53 kg

Emily Schaefer – Women’s freestyle -57 kg

Danielle Lappage – Women’s freestyle -68 kg

Nordic Format

Korey JarvisMen’s freestyle -125 kg

Jessica MacDonaldWomen’s freestyle -50 kg

Michelle FazzariWomen’s freestyle -62 kg

Live Broadcast, Live Streaming of 2018 Commonwealth Games in Canada :

In Canada, Live Streaming of Commonwealth Games 2018 will be available on gc2018.com while Live Broadcast of the Event in Canada will most likely be available on CTV, RDS, TSN, CBC/Radio-Canada, Sportsnet, etc. TV Channels.